French Press ile kahve demleme nasıl yapılır?

French Press ile kahve demleme nasıl yapılır?

Evimizin ya da demleme barımızın köşesine atılmış bir kahve demleme aracı diyebilir miyiz?

Neden böyle bir giriş yaptım? Çünkü French Press kendinden sonra gelen daha detaylı ve havalı bir ekipman olduğunda genelde kenara atılır, yüzüne bakılmaz. Ancak bu yazımda okurlara ve kahve severlere vereceğim detaylı ve faydalı bilgiler sayesinde artık kahve severler, satın aldıkları her kahvede mutlaka French Press’i kullanarak güzel reçeteler elde edip iyi kahve içecekler.

French Press yapısı itibari ile İmmersion (daldırma) tekniği kullanılarak kahve demlenen bir araçtır. İmmersion tekniği kullanılan araçlardan daha önce instagram sayfamızda söz etmiştik.

İmmersion yani daldırma tekniği, suyun içerisine eklenen/ilave edilen kahvenin tamamının suya temas ederek toplam su ile aynı anda demlenme işlemidir. Bu teknikte elde ettiğimiz avantajlardan bir kaçı;

– Kahvenizi öğüttüğünüzde elde ettiğiniz miktar içerisinde ince-kalın parçalar bulunuyorsa (partikül boyutları homojen değilse) immersion(daldırma) tekniği kullandığınız araçlarda daha dengeli ve lezzetli kahveler elde edersiniz. Bunun sebebi ise kahvenin içerisindeki şekerlerin, asitlerin ve bitterlerin bu teknikte eşit şekilde çözülüyor olmasıdır. Dolayısı ile ince/kalın parçalar arasındaki çözülme farklılıkları sonuçta dengeli bir kahve elde etmemizi sağlar.

Yukarıdaki görselde süre/çözülme grafiği mevcut. Scott Rao bu grafikte eğrilerin kavramsal amaçla çizildiği, verilerden elde edilmediğini özellikle dile getirmiş. Gördüğünüz üzere immersion çözülmesi eğrisi bir noktadan sonra neredeyse eşit ilerlemiş ve bu demek oluyor ki kahvelerin ince ve kalın parçaları çözülmesi bir notada eşit değere ulaşmış. Drip yani percolationda ise aynı sürelerde çözülme artarak devam etmiş.

Yukarıdaki şekilde ise Scott TDS’i (Total Dissolved Solids / toplam çözünen katı madde miktarı) ele aldığı bir grafik hazırlamış. Gördüğünüz üzere immersionda TDS bir süreden sonra stabil kalmış yani çözünen zamana yayılmış ancak drip (percolation) grafiğinde ilk başlarda su yavaş eklendiği için inanılmaz yüksek TDS ile başlayan demleme sonrasında hızlıca azalarak ilerlemiş.

French Press ile kahve nasıl demlenir?

1- Önceden belirlediğimiz kahve/su oranına göre kahvemizi öğütürüz. Ortalama 300gr su alan bir French Press için kullanılması gereken kahve gramajı 18/19gr olmalıdır.

Not: Kahve/su oranı bir değişkendir.

2- Kahvemizi demleme yapmadan hemen önce öğütmeliyiz. Bu bize taze, daha canlı ve daha lezzetli kahveler içmemizi sağlayacaktır.

3- Öğütülmüş kahveyi ekipmana aldıktan sonra ilk döküş (blooming/degassing) yapılır ve bu döküşte su miktarı kuru kahvenin 3 katı kadar olmalıdır. Ardından 30-40sn beklenir ve kalan su tek seferde eklenir. İlk döküşten sonra bekleme yapılmasının nedeni, kahvenin ıslandığında gazlarının açığa çıkmaya başlaması ve bu evrenin biraz beklenilerek sağlıklı bir şekilde tamamlanması gerektiğinden ötürüdür.

Soldaki şekilde degassing/blooming/ilk döküş evresini görüyorsunuz ve kahve gazları(kahverengi renkler) su dökülme (mavi renkler) işleminde açığa çıkmaya başlıyor. Bu evrede 30-40sn beklemeliyiz, beklemezsek sağda gördüğünüz şemada su yukardan dökülse bile kahve taneciklerinin içerisinden/üzerinden değil kenarlarından aşağı inme eylemi gösterecektir bu da çözülmeyi azaltacaktır.

Not: Drip sistemde demlemeden kenardan geçme, Daldırma işleminde ise zaman ilerlese de kahveyi çözememe gibi bir eylem gerçekleşecek ve bu da bize under extraction ( yetersiz çözülmüş) bir kahve sunacaktır.

4- Demleme süresi ortalama 3.5-4dk arasında olmalıdır. Süre artarsa çözülme devam edeceği için kahvenin içim kalitesinin düşmesi gibi bir durum söz konusu olur, nedeni ise zaman içerisinde çözülmeye devam eden kahvenin istenmeyen tatları ve bitterleri de bize vermesi durumundan kaynaklıdır.

Yukarıda verdiğim bilgiler çerçevesinde ilerlersek, kompleks yapıda lezzetli kahveleri French press sayesinde içebilir, kahvelerin kompleks hallerini görebilir ve karmaşık tatlardan gelen lezzeti algılayabiliriz.

French press kullanılarak yapılabilecek diğer içecekler;

  • Cold brew
  • Bitki çayları
  • Evde veya ofiste ekipmansız cafe latte/cappuccino sütü hazırlama
Yazıyı Paylaş
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram